خانه مقالات ISI ایران با گسترش موضوعات مرتبط با عناوین مختلف حوزه مدیریت قصد دارد تا در نشر مقالات حوزه مدیریت پیشتاز باشد در این بخش به موضوع بازاریابی ویروسی بخش دوم می پردازیم شما می توانید بخش اول بازاریابی اینترنتی را نیز مطالعه فرمایید .

● مشکلات بازاريابي ويروسي 

در اينجا لازم است تا به مشکلات اساسي و کليدي که در بازاريابي ويروسي مطرح مي شود، نيز اشاره اي داشته باشيم : 

▪  کنترل نام و نشان تجاري: يکي از مشکلاتي که در بازاريابي ويروسي وجود دارد اين است که شرکت کنترلي بر روي نام و نشان تجاري خود ندارد. شرکت نمي‌داند که در آينده چه کسي قصد برقراري ارتباط را دارد. در نتيجه، بسياري از پيامها ممکن است توسط افرادي غير از مخاطبان هدف به پايان برسد.علاوه بر اين، در بعضي موارد افراد ممکن است، پيام را تعديل يا چيزي را به آن اضافه کنند که اين باعث ادراک متفاوت افراد از نام ونشان تجاري شرکت شود، چيزي که مورد نظر شرکت نبوده است. 

▪  رشد بدون نمودار( نگاره) : بازاريابي ويروسي مي تواند به مسيرهاي رشد غير قابل پيش بيني منجر شود. براي مثال، درسالهاي اخير هات ميل يکي از تهيه کنندگان پيشروي پست الکترونيک در هندوستان است. اين موضوع که چنين رشدي مورد انتظار شرکت بوده يا خير واينکه حتي اصلا شرکت خواستار اين رشد بوده يا نه، بدرستي مشخص نمي شود. به‌هر حال بسياري از افراد در هندوستان ارسال پست الکترونيک را به دوستان خود شروع کرده‌اند‌. چنين مسيرهاي رشدي ممکن است منجر به تغييرات ناگهاني و غير منتظره در مسير استراتژيک شرکت شود که مي تواند به صورت معمايي حل نشده در آيد. 

 

▪  فقدان سنجش و اندازه گيري: شرکت هميشه نمي تواند فردي را که پست هاي الکترونيک را دريافت مي‌کند و آنچه را که وي انجام مي دهد، پيگيري کند. در بسياري از موارد مشخص کردن اينکه چه افرادي خدمات شرکت را انتخاب کرده‌اند، از طريق تکنيک‌هاي بازاريابي ويروسي امکان‌پذير نيست. بنابراين پيگيري و اندازه گيري اين موضوع دشوار است. 

▪  تهديد روابط شخصي: اگراين نوع بازاريابي به صورت ضعيفي عمل کند، اين نوع بازار يابي مي تواند درابعاد وسيع باعث خدشه دار کردن موقعيت بازارياب شود. دريافت يک پست الکترونيک تجاري توسط يک دوست به طور ناخواسته، مي‌تواند روابط فرد را با شخصي که اين نامه را برايش ارسال کرده است، تضعيف کند که اين موضوع ممکن است باعث از دست دادن يک دوست و عصبانيت از بازارياب شود که اين پيام ناخواسته را براي فرد ارسال کرده است. 

شرکتهايي که قصد اجراي برنامه هاي بازاريابي ويروسي را دارند، بايستي اين مشکلات را در نظر داشته باشند و برنامه هايي را براي غلبه بر آنها طراحي کنند.

 برخي از راهکار هاي غلبه بر اين مشکلات درزير آمده است: 

۱) ايجاد نام و نشان تجاري بسيار قوي که تحمل تعبير و تفسير ها را داشته باشد و يا ابداع رهيافت و راهکاري که فاقد نام ونشان تجاري باشد. 

۲) انتخاب و استفاده کردن از ويروسي که داراي ارزش زيادي است و محدود ساختن روابط. 

۳) آشنايي و شناخت قوانين و مقررات وآموزش طرفداران شرکت. 

۴) گسترش، تنظيم و هدف گيري در مورد ويروس هايي که داراي ارزش هستند. 

آنچه مسلم است بازاريابي ويروسي يک هدف نيست، بلکه بخشي از استراتژي جامع بازاريا بي شرکت است. در واقع، اگر هدف عمده فعاليتهاي پست الکترونيک، ايجاد نام و نشان تجاري است به منظور تحقق اين هدف، مي توان از بازاريابي ويروسي استفاده کرد. 

 

بازاریابی ویروسی چیست؟

 درعینviral marketing  بازاریابی ویروسی که اغلب همان بازاریابی دهان به دهان است، یک روش بازایابی کم‌هزینه و حال بسیار موثر برای بازار محصولات و خدمات در اینترنت است.

بازاریابی ویروسی امکان بهره‌گیری از بازگشت مراجعین بی‌طرف یعنی مصرف‌کنندگان را فراهم می‌آورد .بازاريابي ويروسي يك استراتژي بازاريابي است كه مردم را به بازگو كردن پيام بازاريابي شما به ديگران، بر مي انگيزد.

 اين امر مي تواند باعث جلب توجه بسيار زيادي به خدماتي كه ارائه مي كنيد و يا محصولاتي كه توليد مي كنيد باشد بازاريابي ويروسي به نرخ بالاي تبادل بين اشخاص بستگي دارد.

  سرمایه گذاری بازاریابی ویروسی:

  - بازاریابی ویروسی شفاهی یا گفتاری 

بازاریابی ویروسی شاخه‌ای -

 - تکنیکهای بازاریابی ویروسی

-  ایجاد انگیزه در مردم برای انجام بازاریابی ویروسی 

بازاریابی ویروسی شاخه‌ای  :

بازاریابی شاخه‌ای، در این نوع بازاریابی ویروسی، کاربر یک کتاب الکترونیکی، ابزار مفید و یا فیلم ویدئویی طنز را دریافت کرده و پس‌از استفاده، آن را به دوستان خود نیز می‌فرستد.

تکنیکهای بازاریابی ویروسی:

 

 در اين نوع بازاريابي به سرعت «فعاليت و بازاريابي» شما همچون ويروسي، پخش مي شود و ديگران از فعاليت شما آگاه مي شوند.

 بازاريابي ويروسي و تبليغات ويروسي به تكنيك هاي بازاريابي اطلاق مي شود كه از شبكه هاي ارتباطي اجتماعي براي افزايش به منظور آگاهي نام تجاري از طريق خود همتاسازي عمليات ويروسي مانند نشر ويروس در كامپيوتر استفاده مي كند. بازاريابي ويروسي، تكنيكي است كه از اذيت اسپام میل جلوگيري مي كند و استفاده كنندگان كالا و خدمات خاصي را تشويق مي كند تا به دوستانشان خبر دهند. اين مي تواند يك پيشنهاد شفاهي يا دهان به دهان مثبت باشد. يكي از بيشترين ديدگاه هاي موفق ايجاد شده براي به دست آوردن مشتري هاي اصلي، ديدگاه ارتباط بازاريابي منسجم نام دارد.  آی ام سی بازاريابي ويروسي گاهي اوقات به مبارزات بازاريابي مخفي مبتني بر اينترنت اطلاق مي شود كه شامل استفاده از:

دوره انواع مبارزات ويروس

 بازاريابي ويروسي

 متدهاي انتقال بازاريابي ويروس 

موانع برسرراه بازاريابي ويروسي

 

دوره بازاريابي ويروسي:

 به مقصودي اطلاق مي شود كه افراد، محتواي جالب اين مقصود را دست به دست مي گردانند و تقسيم مي كنند. اين مقصود اغلب به ضمانت يك نام تجاري براي ايجاد آگاهي نسبت به محصول است.

انواع مبارزات ويروس:

 - فرستادن به هم:  يك پيامي كه استفاده كننده را براي فرستادن آن به ديگران تشويق مي كند.   

(Letter Chain) 

 

 

- مشوق ويروسي: يك پاداش پيشنهاد داده مي شود هم براي فرستادن پيام و هم براي فراهم كردن نشاني كسان ديگر.

- مخفي: زماني كه يك پيام ارايه مي شود، به عنوان يك صفحه غيرمعمولي فعال يا يك تكه خبر، بدون انگيزه مرئي و آشكار براي ارتباط يا فرستادن در بازاريابي مخفي چيزهايي كه داد و ستد مي شوند فوراً آشكار نمي شوند.

- بازاريابي شايعه ای:تبليغات يا پيام هايي كه ستيزه جويانه به وسيله رقابت در ذوق وسيله يا صلاحيت خلق شده اند. بحث در مورد نتايج رقابت و هم ستيزي منجر به ايجاد تبليغات دهان به هان و شايعه اي شده است.

- پايگاه اطلاعات اداره شده استفاده كنندگان: استفاده كنندگان، سيستم هاي ارتباطي خودشان را با استفاده از پايگاه هاي اطلاعاتي فراهم شده به وسيله خدمات Online خلق و اداره مي كنند. تامين كننده با دعوت ديگران براي شركت در انجمن آن استفاده كنندگان يك ويروسي را خلق مي كنند و زنجيره منتشر و نمو ارتباط ها كه به طور طبيعي باعث نمود تشويق ديگران براي پيوستن به فهرست مي شود.

 

متدهاي انتقال بازاريابي ويروس:

انتقال از طریق وب: نوشتن در يك وب مبتني بر قالبي كه آن اطلاعات را به ایمیل برمي گرداند و براي دريافت كنندگان مي فرستد.

انتقال از طریق ایمیل:اين نوع خيلي معمول است؛ ارسال ایمیل مثل جوك ها، نقل قول ها و عكس هاي توافقي.

 

انتقال دهان به دهان:شايد سريع ترين شيوه به وجود آمده در انتقال باشد. پيام هايي كه به سرعت بين كاربران در اينترنت منتقل مي شود.

موانع برسرراه بازاريابي ويروسي:

 

- اندازه: اگر ويروس محتوايش شامل ويدئو كليپ باشد، ممكن است براي دريافت كننده خيلي بزرگ باشد اما امروزه اين مشكل برطرف شده چنان كه میل بوکس داراي ظرفيت بيشتري براي دريافت فايل هاي بزرگ شده اند.

 

- ساختار واسطه: يك نبرد بازاريابي ويروسي موفق نخواهد بود، اگر پيام در  باشد كه بيش ترين افراد نمي توانند استفاده كنند.- ضميمه ایمیل : بسياري از افراد پيام ها را هنگامي دريافت مي كنند كه در محل كار هستند و نرم افزارهاي آنتی ویروس سافتویر يا فیروالز شركت مي تواند از دريافت يا ديدن اين ضميمه ها به وسيله افرادجلوگيري كند.

- سازوكار ارجاع طاقت فرسا: براي موفقيت يك نبرد بازاريابي ويروس بايد استفاده از آن آسان باشد.

- كارشكني: مخصوصا در مورد سبك مخفي بازاريابي، كشف ماهيت بازاريابي يك مبارزه مردمي ممكن است علت ارتباطات اجتماعي مشابهي باشد براي مطلع كردن مردمي كه قصد و نيت تجارتي دارند و يك تحريم رسمي يا غير رسمي براي شركت يا كالاي مورد بحث را ترويج مي دهند.

 

شش عنصر اثر بخش بازاريابي ويروسي :

-بخشيدن محصولات و خدمات ارزشمند: بسياري از برنامه هاي بازاريابي ويروسي، كالا و خدمات ارزشمندي را براي جلب توجه هديه مي دهند مثل: خدمات ايميل رايگان، اطلاعات رايگان برنامه هاي نرم افزاري رايگان كه وظايف قوي را نشان مي دهد.

 

- فراهم كردن انتقال آسان براي ديگران: ويروس زماني منتشر مي شود كه زمينه اش براي انتقال آسان باشد. رسانه اي كه پيام بازاريابي ما را حمل مي كند، بايد براي انتقال و جايگزيني آسان و راحت باشد 

graphic, website, email..

- گسترش به طور آسان از كوچك به بسيار بزرگ: براي خيلي زود منتشر شدن متد انتقال از كوچك به بسياربزرگ به طور سريع قابل گسترش باشد.

- بهره برداري از انگيزه ها و رفتارهاي مشترك و معمول: يك نقشه با هوش بازاريابي ويروسي از انگيزه هاي مشترك افراد براي انتقال بهره مي گيرد.

- استفاده هم اكنون از شبكه ارتباطي : بسياري از افراد اجتماعي هستند. افراد در اينترنت روابطشان را توسعه مي دهند آن ها ایمیل آدرس يا وب سایت هاي مورد علاقه شان را انتخاب مي كنند. بايد بياموزيم كه پيام هاي خود را در ارتباطات همزمان بين افراد قرار دهيم.

- منفعت بردن از ديگر منابع: بيش ترين خلاقيت برنامه هاي بازاريابي ويروسي استفاده از منابع ديگر براي گفتن مقصود است مثلا قرار دادن يك متن يا گرافيك در وب سایت هاي ديگر.

هشت روش موثر برای بازاریابی ویروسی:

1- به ديگران اجازه دهيد از مقاله هاي شما براي استفاده در وب سايت ، مجله الكترونيكي ،خبرنامه ها و كتب الكترونيكي خود بهره مند شوند.منبع و امكان چاپ مجدد مقاله را در انتهاي آن قرار دهيد.

 

 2- اجازه دهيد ديگران از هر هديه رايگان شما به عنوان جايزه براي فروش محصول يا معرفي خدمات شما استفاده كنند.

 

3- به ديگران اجازه دهيد بر روي سرور شما وب سايتي به رايگان ايجاد كنند. به ازاي فضاي رايگاني كه در اختيار آنها قرار مي دهيد، از فضاي تبليغاتي وب سايتهاي آنان استفاده كنيد.

 

 4-به ديگران اجازه دهيد لينك سايت خود را در دفترچه راهنماي رايگان وب سايت سايت شما قراردهند و در مقابل از آنها بخواهيد لينك وب سايت شما را در وب سايت خود قرار دهند.

 

5- به ديگران اجازه دهيد نرم افزار هاي رايگان شما را به دوستان خود هديه دهند.فراموش نكنيد تبليغات خود را در داخل برنامه ها قرار دهيد.

6- امكان بهره گيري از نمونه طرح هاي گرافيكي وب سايت و يا خبرنامه را براي ديگران فراهم آوريد تا از آنها استفاده نموده يا به ديگران هديه دهند. شما فقط تبليغات خود را در آنها بگنجانيد.

 

7- اگر كتاب الكترونيكي داريد ، به ديگران اجازه دهيد تبليغات خود را به رايگان در آن اضافه كنند. 

به ياد داشته باشيد با اين كار ، آنها كتاب الكترونيكي شما را در اختيار بازديدكنندگان وب سايت خود يا مشتركين مجله الكترونيكي خود قرار مي دهند. 

 

8- امكان استفاده از كتاب الكترونيكي خود را براي ديگران فراهم آوريد. اجازه دهيد ديگران كتاب الكترونيكي شما را به بازديدكنندگان خود ارائه نمايند.

بازديد كنندگان جديد نيز بايد بتوانند كتاب را در اختيار ديگران بگذارند.ادامه اين كار موجب پخش شدن ويروسي كتاب الكترونيكي شما و در حقيقت تبليغ شما و محصولات و خدمات شما در اينترنت مي شود.

:بازار یابی شبکه ای

بسيارى از شركت ها به طور مستقيم از سيستم سنتى، اقدام به راه اندازى بخش هاى بازاريابى مى كنند. اما از آنجايى كه تعداد بازاريابان در اين سيستم محدود است، هيچ گاه نمى توان در چنين شرايطى محصول شركت را در سطح گسترده به فروش رساند. اينجا است كه بازاريابى شبكه اى به عنوان يك ابزار مفيد نقش خود را ايفا مى كند. 

در يك سيستم بازاريابى شبكه اى، شركت مقررات خاصى را تعيين مى كند مانند درصد پورسانت، قيمت محصول و... سپس افراد مى توانند به عنوان بازارياب مستقل اقدام به بازاريابى براى محصولات شركت بكنند. براى اينكه تعداد بازاريابان گسترش يابد، به هر بازارياب اين امكان داده مى شود كه بازاريابان ديگرى را در زير مجموعه خود معرفى كند و آموزش دهد. از تلاش تيم بازارياب زيرمجموعه افراد نيز، پورسانتى براى فرد معرف درنظر گرفته مى شود. در واقع اين انگيزه اى مى شود كه هر فرد،  بازارياب ديگرى را در زيرمجموعه خود تعريف كند. به اين ترتيب، تعداد بازاريابان بسيار زياد و بازار فروش محصولات شركت بسيار گسترده مى شود.در بازاریابی سنتی ارتباط مستقيم با اين تعداد بازارياب در دنياى واقعى امكان پذير نيست و در اين ميان اينترنت كمك مى كند كه افراد حقوق خود را كه در واقع حق بازاريابى خودشان و تيم زيرمجموعه شان است، به راحتى بررسى و دريافت كنند، بدون آنكه هيچ گونه رابطه استخدامى بين بازاريابان مستقل و شركت وجود داشته باشد.

بازار یابی شبکه ای چگونه کار میکند:

شما اطلاعات خود را به اشتراک گذاشته و تماسهاي شخصي و حرفه اي خود را توسعه میبخشيد. شما به دليل به اشتراک گذاشتن اطلاعات خود که منجر به فروش محصولات مي شود پاداش مي گيريد. به شما امکان ايجاد سازمان شبکه اي فروش خودتان از طريق تماسهاي شخصي و حرفه اي را مي دهد و همچنين به هر کسي اين قدرت را ميدهد که اين کار را به طور مشابه انجام دهد و باعث رشد نمايي شبکه شما شود. شما ميتوانيد از طريق صرف انرژي به صورت درست در جهت سازماندهي شبکه تجاري خود کسب درآمد کنيد.

 

 

:بازاریابی زنجیره ای

یکی از روشهای قدرتمند بازاریابی الکترونیکی، بازاریابی زنجیره ای می باشد. این روش بازاریابی با ایجاد لینکهای متعدد از صدها وب سایت به وب سایت شما در حقیقت به شما این امکان را می دهد که مردم را از نقاط مختلف دنیای مجازی بر اساس نیازهایشان و خدماتی که شما بر روی وب سایت خود ارائه می نمایید، به وب سایت شما راهنمایی کند. مهمترین نکته در بازاریابی زنجیره ای این است که برخلاف دیگر روشهای بازاریابی الکترونيک، شما فقط زماني پول پرداخت مي کنيد که به نتيجه مورد نظرتان ( که همانا جلب بازديد کننده مي باشد) دست پيدا کنيد. اين دقيقا به اين معني است که شما هيچ چيزي را از دست نمي دهيد و کاملا به اين معني است  که در هسته داخلی شما صدها بازارياب داريد بدون آنکه پولي به عنوان پيش پرداخت به آنها بپردازيد. موفقيت در اين روش، نيازمند طراحي هوشمندانه پوسته بيروني و مديريت صحیحی باشد.

 

بازاریابی ویروسی; بازاریابی از طریق مشتریان

بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) به معنای عرضهء تسهیلاتی به طور مجانی و دادن اجازه به افراد برای انتقال آن به دیگران است.

 

مقصود اصلی از بازاریابی ویروسی، پراکندن پیام میان مردم به هر تعداد ممکن است، بدون این‌که پولی برای تبلیغات صرف شود. در واقع این نوع بازاریابی مانند ویروس خود را تکثیر می‌کند و مشتری منتشرکنندهء آن است.

 

 

متداول‌ترین روش برای انجام این نوع بازاریابی شبکهء جهانی اینترنت است که با افزایش تعداد کاربران اینترنت، اهمیت آن روز به روز افزایش بیش‌تری می‌یابد. خریداران کالا و خدمات به صورت آنلاین دایماً در حال توسعهء شبکهء خود هستند و بیش‌تر از گذشته به سایر خریداران برای یادگیری و یا توصیهء محصولات و خدمات جدید متکی هستند. آغاز یک طرح بازاریابی ویروسی اثربخش، مستلزم ارایهء یک دلیل یا انگیزهء قوی به افراد است تا آن‌ها را تشویق به ارسال پیام و یا تبلیغ مورد نظر به دوستان و اطرافیانشان کند. به طور مثال طنزها و لطیفه‌ها معمولاً خیلی سریع از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می‌کند، صرفاً به این دلیل که بامزه و خنده‌دارند. بنابراین کلید موفقیت در نهایت در دست بازاریابان است چرا که آن‌ها باید با ارایهء ایده‌ها و تشویق خلاقانه، انگیزهء لازم را به افراد برای ارسال پیام مورد نظر به دیگران بدهند. یک ایدهء جالب توجه، به عنوان مشوق می‌تواند مشتریان را تشویق کند تا برای توصیهء محصول و یا نام تجاری مورد نظر با هم ارتباط برقرار کنند.


شما هم با انتشار این مطلب به نام سایت خانه مقالات ایران  از یکسو در حفظ امانت داری کوشا و از سوی دیگر در کمک به پیشرفت علمی ایران عزیز سهیم شوید.

 
 

free webpage hit counter