چرا یک پایان نامه مقاله بیس میخواد ؟ 


 

ما توی سایت خانه مقالات ایران توضیح دادیم که مقاله بیس چیست و چه خصوصیاتی دارد در این بخش قصد داریم تا برای شما بازگو کنیم چرا بهتر است پایان نامه شما دارای مقاله بیس باشد، البته وقتی در این متن حرفی از پایان نامه می زنیم منظور ما پایان نامه های کارشناسی ارشد و تمرکز ما با توجه به حوزه فعالیتی که داریم دانشجویان رشته مدیریت می باشد.

زیرا که دانشجویان دکتر در پایان نامه خود باید به دنبال موضوعات جدید و خلق مدل جدید با موضوع پژوهشی خود می باشد. پس سخن ما بیشتر دانشجویان کارشناسی ارشد می باشد هرچند دانشجویان دوره های دکتری نیز از مقالات بیس جهت تحقیقات خود استفاده می کنند.


مقالات بیس به دلیل برخورداری از ساختاری کامل از نظر پژوهشی می تواند پژوهشگر را در انجام مراحل تحقیق خود راهنمایی نماید و به عنوان نقشه راهی برای وی باشد. به این دلیل که اکثر ما دانشجویان و فارغ التحصیلان فقط یک بار پایان نامه خود را تدوین کرده اند و تهیه پایان نامه کاری مستمر برای دانشجویان نیست لذا تاکید بر داشتن مقاله بیس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که اگر هر ترم قرار بود تحقیقاتی به گستردگی پایان نامه (از نظر حجمی و ساختار فصول) انجام دهیم خیلی از مشکلات حل می شد.

از آنجایی که در مقاله بیس پژوهشگر مدل تحقیق و متغییر های تحقیق را می ببیند به راحتی می تواند به منابع ارزشمندی که پژوهش گر قبلی از انها استفاده کرده دست یابد. حتی با در اختیار داشتن مدل تحقیق می توانید نام پایان نامه خود را کمی متفاوت تر از عنوان مقاله ای که مدل تحقیق شما در ان است انتخاب کنید .

اکثر اساتید مدیریت تاکید دارند که دانشجویان پایان نامه خود را از یک مقاله بیس الگو برداری نمایند که دلیل این امر می تواند این موضوع باشد که دانشجو از ساختار موجود در مقاله بیس پیروی می کند و فقط جامعه آماری را تغییر می دهد و از خطا و انحراف در کار جلوگیری می کند. دلیل دیگری که وجود دارد این است که در زمان دفاع اکثر داوران در جلسه دفاع اولین چیزهایی که از دانشجو می پرسند این است که ایا کار شما بر اساس مقاله بیس است ؟  شاید مهمترین نکته ای که در این میان وجود دارد این است که مقالات بیس (مقالات ISI همراه مدل) قبلا داوری شده اند و کاری را که شما دارید انجام میدهید تقریبا الگو برداری از مدلی است که یکبار در مجلات ISI مورد داوری قرار گرفته و صحت اطلاعات از اطمینان بالاتری برخوردار می باشد.


پس در انتها توجه شما رو به اینکه جلب می کنم که حتما اولا به دنبال مقالات از سایت های معتبری مانند ساینس دایرکت ، امرالد، پروکوئست باشید و سپس این چند نکته را به یاد داشته باشید:

1- مقاله شما حتما مدل داشته باشد

2-مقاله دارای فرضیه باشد

3-فرضیه ها در مقاله در بخش ادبیات تقیق مورد بحث قرار گرفته باشند

4-روش تحقیق در مقاله موجود باشد

5- گاهی اوقات در ضمایم مقالات بیس محقق پرسشنامه خود را قرار داده که در این صورت شما علاوه بر اینکه مدل تحقیق خود را دارید پرسشنامه استاندارد را نیز خواهید داشت.البته تعداد مقالاتی که دارای پرسشنامه هستند بسیار کم است.


اگر به دنبال مقالات بیس مدیریت همراه با مدل هستید هم می توانید از سایت خانه مقالات ISI ایران مقالات بیس را انتخاب نمایید و هم می توانید لینک مقالاتی را مد نظرتان است  (پایگاه های ساینس دایرکت و امرالد) و دسترسی ندارید برای ما ارسال کنید تا برایتان دانلود کنیم. 


free webpage hit counter